CHATY & CHALUPY

CHATY & CHALUPY

Bydlení mimo město má své výhody. Úvaha o celoročním bydlení na chalupách a v chatových oblastech vůbec není zcestná. Stále více lidí propadá tomuto modernímu fenoménu.

Co je k tomu vede? Někdy zhoršená finanční situace, ale jsou i jiné důvody. Mnozí objevili komfort bydlení na venkově.

Často jde o začínající penzisty, kteří si před lety pořídili chatu s tím, že tady stráví svou penzi a městský byt přenechají dětem.

Má to své výhody.

Pobyt na čerstvém vzduchu působí obdivuhodně na kondici. Pozemek kolem domku poskytuje jedinečný živoucí tvořivý prostor, který si ve městě může dovolit jen majitel drahé vily.

Dá se však i hodně ušetřit.

Na venkově lze výhodně získat metrové dřevo na topení. Nebo si může chalupář dojednat dobrý tarif na elektřinu. Dnes nabízejí dealeři takové, které zvýhodňují využití akumulačních kamen a přímotopů.

A můžeme šetřit i jinak.

Střešní kolektory a fotovoltaické články představují další možnost, v bytovém domě ve městě málokdy dostupnou.

Celoroční bydlení na chatě má i některá úskalí.

Chata musí být zkolaudována pro trvalé bydlení. To může vyvolat zdlouhavou změnu územního plánu obce. S tím souvisí i vynětí z půdního fondu. Chalupa musí mít vyřešeno nakládání s komunálním odpadem a musí být napojena na kanalizaci. Nevystačíte s benzinovou centrálou a koupelnou u potoka. Potřebujete vodovod a elektrickou přípojku. K pobytu potřebujeme popisné číslo v obci. To jsou však záležitosti, které se dají snadno vyřešit.

Chatu či chalupu musíme nejprve na celoroční bydlení připravit. Když jsme zvítězili nad úřady, nezbývá než provést stavební úpravy.

Poradíme – pomůžeme.

Nabízíme: